دسته‌بندی نشده

راه های مقابله با آتش سوزی در هتل ها و بیمارستان ها

برای امنیت در سیستم اعلام و اطفاء هتل ها و بیمارستان ها چه کنیم؟

اگر شما مدیر یک هتل یا رئیس یک بیمارستان هستید همواره با این نگرانی روبرو هستید که با سیستم های اعلام و اطفاء حریق ساختمانتان چه کنید.

موارد خیلی زیادی باعث نگرانی های شما می شود از جمله مهم ترین آن ها افرادی است که به عنوان کارمند مشغول فعالیت هستند و حفظ سلامت آن ها از حیاتی ترین وظایف مدیران می باشد.

در مواقعی سهل انگاری ها و عدم توجه به این موضوع صدمات جبران ناپذیری را رقم می زند. اگر ساختمان جدیدی را می خواهید تاسیس کنید حتما قبل از شروع به کار برآور هزینه خوبی برای سیستم های اعلام اطفاء حریق داشته باشید. اگر هم مدیر یا رئیس هستید و ساختمان سالهاست که ساخته شده است حتما برای عیب یابی و تعمیر سیستم اعلام و اطفاء به صورت ماهانه بودجه ای در نظر بگیرید.

شاید در ابتدا در نظر گرفتن این بودجه کمی بی دلیل به نظر برسد که زمانی که اتفاقی رخ نداده است و سیستم ها اصلا کار نکرده اند چه ضرورتی به تعمیر و بازبینی آن ها وجود دارد اما همه ما باید بدانیم که در یک ساختمان تنها یک بار ممکن است آتش سوزی رخ دهد که خطر ساز باشد و اگر سیستم های اعلام و اطفاء حریق برای آن یک موقعیت آماده نباشند گویی هیچ وقت کاربرد نداشته و نخواهند داشت. بنابراین این نکته را همواره در نظر داشته باشید که نصب این سیستم ها در واقع حافظ جان و مال کارمندان و از طرف دیگر ممکن است صدممات زیادی از نظر مالی به ساختمان وارد کند و مجبور باشید بخش هایی از آن را مجدد بازسازی کنید.

طراحی سیستم های اعلام و اطفا در هتل ها وسازه های بزرگ:

همواره در طراحی و ساخت ساختمان های بلند مانند هتل ها و بیمارستان ها و برج های اداری و… بحث سیستم های ایمنی و سیستم های اعلام و اطفاء مطرح می شود. سازندگان و پیمانکاران محترم هنگامی که درگیر فرایند ساخت می شوند و از آن جاییکه نصب سیستم های اعلام و اطفاء حریق جز مراحل پایانی ساختمان ها می باشد با کمبود بودجه مواجه شده و معمولا در این بخش از کالا ها و سیستم های با کیفیت کمتر استفاده می کنند.

در نظر داشتن این نکته بسیار حیاتی و مهم است که برای ساختمان ها و هتل هایی که هزینه های زیادی برای ساخت آن ها می شود هزینه های سیستم های ایمنی و سیستم های اعلام و اطفاء حریق جز کوچکترین هزینه ها می باشد و حدودا 1 تا 5 درصد از حجم مبلغ پروژه می باشد. به عنوان مثال اگر شما برای ساخت یک هتل 5ستاره 10 میلیارد تومان هزینه کنید هزینه های نصب و راه اندازی سیستم های ایمنی و سیستم اعلام و اطفاء حریق حدود 500 میلیون تومان می باشد.

عمر سیستم های اعلام و اطفاء معمولا 10 ساله می باشد یعنی تمامی سنسورها و تجهیزات به کار برده شده در این سیستم ها به مدت 10 سال کارایی دارند. البته بستگی به این موضوع نیز دارد که از چه نوع سیستمی برای اعلام و اطفاء استفاده کنید.

انواع سیستم های اعلام و اطفاء حریق

در سازه های مختلف مانند هتل ها، بیمارستان ها، برج های اداری و تجاری، مساجد و… نوع سیستم اعلام و اطفاء به کار برده شده متفاوت می باشد.

به عنوان مثال شما در کتابخانه ها و مراکزی که اسناد مهم نگهداری می کنند نمی توانید از سیستم اطفاء با مواد آب استفاده کنید به دلیل این که ممکن است آتش را خاموش کند اما به اسناد و مدارک آسیب جدی وارد می کند.

مواد مختلفی برای خاموش کردن آتش و حریق مورد استفاده قرار می گیرند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آب
 • پودر
 • واترمیست یا آب پودری
 • گازهای مختلف مانند نیتروژن و … .
 • سیستم های اعلام و اطفاء حریق در بیمارستان ها:
 • بیمارستان ها از بخش های مختلفی تشکیل شده اند که عبارتند از :
 • پارکینگ
 • اورژانس
 • طبقات مختلف
 • سالن ها
 • آشپزخانه
 • داروخانه

 

سیستم های اعلام و اطفاء حریق در بیمارستان ها:

در بیمارستان ها به دلیل اینکه بیماران در آن جا مراقبت می شوند و بسیاری از بیماران در هنگام آتش سوزی قادر به نجات جان خود نیستند بنابراین باید از سیستم ها اعلام و اطفاء حریق بسیار مناسبی برای این مکان استفاده کرد.

خوشبختانه در پروژه های جدید برای ساخت بیمارستان ها تمامی نکات ایمنی بسیار دقیق مورد بررسی قرار می گیرد و همه پیمانکاران به خوبی این موارد را رعایت می کنند.

اگر شما به عنوان سازنده یک سازه بزرگ مانند هتل یا بیمارستان و… هستید بهترین راه برای افزایش ایمنی در ساختمان این است که قبل از این که پروژه به مرحله فندانسیون برسد با شرکت هایی که سال ها در زمینه ایمنی و HSE فعالیت کرده اند مشاوره بگیرید. شرکت مهندسی بازرگانی ایمن سپهر با بهره گیری از کادری متخصص در این زمینه مشاوره و فعالیت می کند.

در زمینه نصب و راه اندازی سیستم های اعلام و اطفاء حریق در کوتاه ترین زمان ممکن طرح اولیه برای پیاده سازی این سیستم را داده و با انتخاب بهترین مواد اطفاء حریق در آن ساختمان به سرعت فعالیت های پیاده سازی را انجام خواهیم داد.

سیستم های اعلام و اطفاء حریق در هتل ها:

هتل ها از بخش های مختلفی تشکیل می شوند که عبارتند از :

 • پارکینگ
 • اتاق ها
 • سالن ها
 • لابی
 • آشپزخانه
 • رستوران
 • محوطه باز

 

در هر کدام از موارد گفته شده باید سیستم های اعلام و اطفاء حریق متناسب با آن مکان طراحی شود. که با توجه به نوع و اندازه و متراژ و سیستم تهویه مکان مشاوران شرکت ایمن سپهر در زمینه سیستم های اعلام و اطفاء به صورت تخصصی به شما مشاوره خواهند داد.

در کشورهای اروپایی قبل از ساختن ساختمان تمامی مجوزهای لازم برای سیستم های اعلام و اطفاء حریق را باید اخذ کنند. در برخی کشورها این مجوزها بسیار سخت اخذ می شوند به دلیل این که اهمیت رعایت نکات ایمنی در ساختمان ها از ساختن آن خیلی بیشتر است.

هزینه هایی که برای نصب و راه اندازی سیستم های اعلام و اطفاء حریق می شود همانطور که اشاره شد حدود 1تا5 درصد در ایران ولی همین رقم در کشورهای اروپایی حدود 10 درصد می باشد و این نشان دهنده اهمیت این موضوع می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *