دسته‌بندی نشده

نکات ایمنی در تجهیزات آتش نشانی

نکات ایمنی و بهداشتی در استفاده از تجهیزات آتش نشانی و تجهیزات امداد و نجات:

آتش نشانان عزیز و تمامی کسانی که در حوزه ی امداد و نجات فعالیت می کنند باید به نکات ایمنی و بهداشتی هنگام استفاده از دستگاه ها توجه ویژه ای داشته باشند. درمواقعی که ویروس هایی مانند کرونا و آنفولانزا وارد کشور می شود این بسیار مهم است که امدادگران از تجهیزات به درستی و بارعایت کامل نکات بهداشتی استفاده کنند. در این مقاله توضیحاتی در مورد نکات ایمنی و نکات بهداشتی برای استفاده از تجهیزات آتش نشانی و تجهیزات امداد و نجات به تشریح برای شما جمع آوری شده است. همواره در مواقع که فعالیت ها کمتر ست مانورهای آتش سوزی برگزار کنید تا هم تجربه ای برای آتش نشانان باشد و هم در خلال آن نکات ایمنی و بهداشتی که باید رعایت شود را آموزش دهید.

رعایت نکات ایمنی و بهداشتی از نظر قانون:

طبق ماده 19 قانون ایمنی ، سلامت و رفاه در کار (قانون سال 2005) ، هر کارفرما باید خطرات را شناسایی کند ، خطرات را ارزیابی کند و ارزیابی کتبی از جمله خطرات غیرمعمول مانند خطرات بهداشتی یا سایر موارد را داشته باشد. برای رعایت بند 19 ، کارفرمایان موظفند ارزیابی خطر را انجام دهند و این موارد را در بیانیه ایمنی ثبت کنند.. جلوگیری از آتش سوزی و همچنین رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در استفاده از تجهیزات آتش نشانی باید بخشی از این امر باشد.

استفاده از تجهیزات آتش نشانی:

تجهیزات آتش نشانی شامل کلیه لوازمی است که آتش نشانان و امدادگران هنگام مقابله باآتش از آن ها استفاده می کنند که در زیر به تشریح آن ها را بیان می کنیم.

لباس آتش نشانی:

در هنگام استفاده از لباس آتش نشانی باید مواردی زیر را رعایت کنید.

 • ترجیحا هر امدادگر ۲ دست لباس داشته باشد که در مواقع ضروری برای رعایت موارد بهداشتی و ایمنی از لباس دیگر استفاده کند.
 • قبل از استفاده از هر لباس حتما ضد عفونی شود و اگر لباس آتش نشانی قابل شستشو می باشد حتما آن ها را قبل از پوشیدن بشوئید.
 • استفاده از لباسی با کیفیت بالا. لباس های آتش نشانی از جنس ها و کیفیت های مختلفی تشکیل شده اند که نوع و جنس پارچه از مهم ترین عوامل لباس آتش نشانی می باشد. جنس پارچه های با کیفیت معمولا نومکس آلمان می باشد.

کلاه ایمنی:

 • کلاه ایمنی باید به اندازه و سایز مناسبی برای آتش نشان باشد تا در مواقع ضروری از روی سر او حرکت نکند.
 • بعد از هر عملیات آتش نشانی حتما کلاه و سایر تجهیزات آتش نشانی استفاده شده در عملیات باید به صورت کامل ضد عفونی و تمیز شوند.
 • کلاه ایمنی و آتش نشانی بهتر است دارای جایگاهی برای چراغ قوه یا تجهیزات جانبی باشند که حمل این موارد برای آتش نشان سخت نباشد.

دستکش آتش نشانی:

دست ها همواره در معرض بیشترین آسیب می باشند. برای آتش نشانان که اکثر فعالیت های خود را با کمک دست انجام می دهند باید دستکش هایی داشته باشند که از لحاظ ایمنی و بهداشتی دارای استاندارد لازم باشند.

 • ایمنی دستکش آتش نشانی همواره باید قبل از هر عملیات چک شود یعنی اگر پارگی یا سوختگی در آن وجود دارد باید دستکش تعویض گردد.
 • دستکش آتش نشانی مانند لباس تماس مستقیم با دست دارد بنابراین بعد از هر عملیات باید کاملا ضدعفونی شوند.
 • ترجیحا هر آتش نشان دو دست دستکش آتش نشانی داشته باشد.
 • از دستکش های با کیفیت و با دوام با استانداردهای لازم استفاده نمائید. دستکش چیبا از جنس و کیفیت بالایی برخوردارند و امکان پاره شدن یا سوراخ شدن آن ها بسیار پایین است.شرکت ایمن سپهر نماینده شرکت چیبا می باشد و خیال آتش نشانان عزیز را از این بابت راحت کرده است.

چکمه آتش نشانی:

چکمه ها همواره جز دغدغه های آتش نشانان هستند. بسیاری از آتش نشانان هنگامی که می خواهند عملیاتی انجام دهند دقیقا مردد هستند که از کفش ایمنی استفاده کنند یا از چکمه های آتش نشانی.

 • چکمه آتش نشانی باید سبک باشد.
 • ضد حرارت و گرما باشد به طوری که با افزایش گرما و حرارت دمای هوا منقبض یا منبسط نشود.
 • حتما قبل از هر عملیات بیرون و درون چکمه ها را کاملا بررسی و چک کنید که سوراخی یا پارگی در آن وجود نداشته باشد.
 • ضدعفونی کردن چکمه ها مانند دیگر تجهیزات آتش نشانی همواره قبل و بعد از عملیات باید انجام شود.

 کپسول آتش نشانی:

کپسول های آتش نشانی خوشبختانه با قوانین جدید در هر ساختمان نصب می شوند و شما باید تنها روش های ایمنی استفاده از آن را رعایت کنید. بسیاری از شهروندان هر روز از کنار این کپسول ها در منزل خود می گذرند و هیچ توجهی به آن ها نمی کنند در صورتی که این کار بسیار اشتباه است و آن ها باید آموزش های لازم برای استفاده از کپسول آتش نشانی را قبل از این که اتفاقی در محل رخ دهد را بدانند.

نکات لازم برای استفاده از کپسول آتش نشانی:

 • تابلو راهنمای نصب شده در کنار کپسول را مطالعه کنید و در صورت داشتن هرگونه سوالی با تلفن های درج شده در زیر تابلوتماس بگیرید.
 • همانطور که گفته شد آموزش های لازم برای استفاده از کپسول آتش نشانی را ببینید و آن را به بقیه افرادی که بیشتر در محل حضور دارند یا بدهید.
 • هیچ وقت با کپسول آتش نشانی برای خاموش کردن موارد جزیی یا برای شوخی کردن با کسی استفاده نکنید.

تجهیزات امداد و نجات:

ست هیدرولیک نجات:

مواردی که شما باید در استفاده از ست های هیدرولیک نجات رعایت کنید در بخش تجهیزات هیدرولیک نجات به صورت کامل آورده شده است که می توانید به آن مراجعه کنید.

ست پنوماتیک نجات:

ست های پنوماتیک نجات نیز شامل موارد بسیار زیادی می باشند که تشک های نجات, بالشتک ها بادی, چادرهای امداد و نجات و… می باشند که تمامی نکات ایمنی و بهداشتی استفاده از این تجهیزات در صفحه زیر می توانید مشاهده کنید.

با شیوع بیماری ها و ویروس های مختلفی مانند کرونا بسیار حیاتی است که تمامی تجهیزات آتش نشانی و تجهیزات امداد و نجات به صورت کامل ضدعفونی شوند.شما باید قبل و بعد از استفاده از هر کدام از این لوازم موارد مربوط به بهداشت آن ها را رعایت نمائید تا از مبتلا کردن دیگران به این بیماری و ویروس جلوگیری نمائید.

 

 

 

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *